Anasayfa » Tarihi » Osman Gazi


Osman gazi

Kendi adıyla anılan Osmanlı imparatorluğunun temelini atan Osman gazi, Ertuğrul gazinin küçük oğludur.1258 yılında Söğüt’te doğdu.Annesinin adı Hayme Ana’dır.

Osman gazi, babasının 1281 yılında vefatı üzerine, 23 yaşında iken Kayı Aşiret’inin başına geçti. “Cesaret ve mertliği, ahlaki meziyetleri dolayısıyla kavim ve kabileye baş olacak mevki ve vasıfta görülen” bu genç adam, uzuna yakın orta boylu kara yağız ve yuvarlak çehreli, kolları uzun, güçlü kuvvetli ve yakışıklı bir insandı.

Lakabı “Fahreddin” idi.

Devrinin ünlü Şeyhlerinden Edebali’nin kızı Malhun (yahut Bala) Hatun ile evlendi.Alaaddin ve Orhan ismin de iki oğlu oldu.

1299 yılında, Osmanlı devletini kurdu.Ömrü boyunca Bizanslı Hrıstiyanlarla savaşıp, onlardan nice topraklar fethetti.Babasının vefatında 4800 km2 olan Osmanlı toprağını, çeşitli fetihlerle 16.000km2’ye ulaştırdı.Karahisar,Domaniç, İnegöl, Bilecik Yenişehir, Köprühisar, Akhisar ve Alyos adası Osman gazini fethettiği yerler arasındadır.

Samsa Çavuş, Konuralp, Akçakoca, Aykutalp, Gazi Abdurrahman ve Köse Mihal, ilk Osmanlı padişahının büyük komutanlarıydı.

 

1326 yılında, Bursa önlerinde vefat etti.Oğlu Orhan gazinin Bursa’yı fethi üzerine Gümüşlü Kümbet denilen mevkiye defnedildi.Ünlü vasiyetinde “Bizim davamız kuru kavga ve cihangirlik davası değildir.Ben bütün ömrümce İslam’a hizmet için yaşadım. Padişahlık gece gündüz halkı korumak ve Allah’ın lütfuna mazhar olmak içindir.” diyerek temellerini attığı devletin ana prensiplerini de açıklamıştır.