Anasayfa » Tarihi » Zeybek Kıyafeti

Zeybek Kıyafeti
Ürün Kodu: T122

 

     Zeybek kıyafetimiz pamuklu gabardin kumaş üzerine el işlemeli olup tasarım ve dizayn firmamıza aittir. Aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır.

 

1- Fes

2- Oya

3- Gömlek (Hakim Yaka)

4- Çuka Camadan

5- Çuka Sallama

6- Çuka Potur

7- Mushaflık

8- Gümüş Köstek

9- Dolgu Kuşak

10- Horasani Şal Kuşak

11- Kayış - Kemer

12- Silahlık- Kütüklük

13- Gubur (Tabanca)

14- Kulaklı Kama

15- Çevre - Yağlık

16- Körüklü Çizme


Genel Bilgi: Zeybek

 

Ege bölgesinde bilhassa Aydın, Muğla, Denizli, Manisa, İzmir yörelerinde köy ve çiftliklerde yaşıyan Türklere verilmiş bir isim. Din, karakter, örf ve âdetlere bağlılık yönünden tamâmen Türk köylüsünün aslıdırlar. Mert ve cesur, mazlumun dostu kimselerdir. Bunlar tek tek olduğu gibi gruplar hâlinde de yaşarlar. Aralarından her hususta liderlik yapabilecek olanı başkan seçerler. Buna efe denir . Efenin yanında çalışanlara da kızan denir. Kızanlar efeye itaat ve bağlılıkta çok samimi olup, aksi harekette bulunanların o toplulukta bulunamayacağı anlayışındadırlar.


Zeybek kıyâfeti; diz altına kadar şalvar, kuşak, üstte işlemeli cepken, başta fes üzerine sarılmış telli çevre veya börk, silâhlık, ayakta desenli yün çorap, yemeni veya çizme zevkinin bir ifâdesini gösteriyordu.


İzmir ili ve çevresinde halk tarafından oynanan kendine özgü karakteristik yapısı olan oyunlar. İzmir Ege Bölgesinin batı ucunda bulunan bir şehirdir. Yörede oynanan oyunlar zeybek türünün ağır zeybek bölümüne girmektedir. İzmir ve köylerinde ağır ağdalı zeybek figürlerine ve zeybek türkülerine rastlanır.

 

Rüya Kayra Kostüm Rüyalarınızı

Hayata Geçirin..

Detaylı bilgi, özel istek ve tasarımlarınız için lütfen iletişime geçin..