Bindallı
Anasayfa » Bindallı » Kına Gecesi

Bindallı       

       Kına gecelerinde kullanılan bindallılarımız istenilen kumaş türlerinde ölçü ve bedene göre tasarlanıp her türlü işleme ve nakış teknikleri kullanılır.

       Bindallı kıyafetimiz organze, moneray , şanel ve kadife kumaş üzerine pul , nakış , sarma kordene ve el işlemeli olup tasarım ve dizayn firmamıza aittir. Aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır. Aksesuar ve takılar hakkında bilgi için aksesuar galerimiz inceleyebilirsiniz.

 

1. Alınlık - Tüllü başlık

2. Kaftan

3. Büstiyer

4. İşlemeli şalvar

5. Bindallı kemeri

6. İşlemeli çarık

 

 

Kiralık Elbiseler Ve Detayı Bilgi İçin Şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz

 

Yetkili  Turan ERMURAT     Tel: 0212 511 99 57  Gsm: 0542 481 83 87  

 

Yağlıkçılar Cad. İç Çebeci Han No:19 / kat 1  Kapalı Çarsı - Fatih / İstanbul

 

 


 

 
Kıyafet Detayları : Bindallı

 

 

  
Dokunduktan sonra üzerine, sırma, sim, altın tel ve benzer materyal kullanarak, çeşitli tekniklerle serpme dal, yaprak, çiçek vs. motifler işlenmiş kadife yada atlas kumaşa yapılan uygulamaların genel adıdır.
 
Genellikle koyu kırmızı, mor, lacivert gibi koyu renklerde uygulanır. Anadolu da bu teknikle yapılan kıyafetler genellikle bindallı diye anılır. Kullanımı günümüzde azalan bindallı, eskiden gelinlik kıyafetlerde, yöresel kıyafetlerde, yorgan ve örtülerde yaygın olarak uygulanırdı. Anadolu da yörelere göre değişik isim ve özellikler taşır. Batıda Kütahya, doğuda Erzurum da yapılan bindallılar arasında çok değerli olanlar vardır. Güneydoğu illerinde yapılanlar da motif açısından çok zengindir.
 
Bindallı Osmanlı'dan orjinal hali ile günümüze kadar gelmiştir. osmanlı döneminde evlenen kızlar düğünlerinde gelinlik olarak giyerlerdi ve evlendikten sonra da bir kenara kaldırılmaz, katıldıkları tüm düğünlerde kıyafet olarak giyerlerdi. Zamanla bindallılar beyaza dönerek günümüz gelinliğini oluşturmuştur. 
 
Günümüzde  kına gecelerinde bazı aileler ve genç kızlarımız bindallı geleneğimizi devam ettirmektedir. Her genç kızımızın  sahip çıkmasını, sürdürmesini diliyoruz. 
 

 

Rüya Kayra Kostüm Rüyalarınızı

Hayata Geçirin..

Detaylı bilgi, özel istek ve tasarımlarınız için lütfen iletişime geçin..